E-mail: info@cengelkoywebtasarim.com | Mobil: 0553 318 79 62

WEB TASARIM

Web TasarIm Nedir?

Web tasarım 21.Yüzyılın en büyük iki yeniliğinden birisi olan internetin görsel yüzüdür. İnternet web tasarımı ile birlikte günümüzde bilgi paylaşımının ve araştırmanın en etkili mecralarından biri haline gelmiştir.İnternetin en büyük avantajı hem servis sağlaması hem servis alabilmesidir. Bu sebeple diğer iletişim mecralarına oranla çok daha hesaplı ve etkilidir.

Web siteleri kurumların veya bireylerin kesintisiz erişilebilen tanıtım ve iletişim mecralarıdır. Web sayfanızda şirketiniz veya şahsınız adına tüm verileri toplayabilir hedef kitlenize broşür ve formlar gönderebilirsiniz.

Web siteleri belirlenen hedef kitlenin ihtiyaçlarına göre tasarlanır. İnternet kullanıcıları genel olarak aradıkları konuları arama motorları üzerinden ararlar. Bu sebeple web sitelerinin arama motorlarına uyumlu bir şekilde tasarlanması en önemli önceliktir. Fakat sadece arama motorlarına uyumlu bir web tasarımı ayırt edilmenizi sağlamaz. Rekabetin son derece yoğun bir şekilde yaşandığı internet dünyasında ön sıralarda yer alabilmek için web sitelerinin tasarım kalitesi ve kolay kullanılabilirliği rakiplerinize göre bir adım önde olmanızı sağlayacaktır.

Web tasarım birçok internet kullanıcısı tarafından görselliği ifade eden bir kavram olarak algılanmaktadır. Fakat bu tanım tam olarak web tasarım kavramının anlamını yansıtmamaktadır. Web tasarımları içerik, görsel tasarım entegrasyonu ile oluşur.

Web site tasarımlarında uyulması gereken en önemli ölçüt içerik ve tasarımın birbirini tamamlamasıdır.

BAŞARILI WEB TASARIMLARINDA OLMASI GEREKENLER

 • Web tasarımında sadelik ve kullanışlılık her zaman için internet kullanıcılarının tercih sebebidir.

 • Web Tasarımın sadeliği verilmek istenen mesajın kullanıcıya net bir şekilde verilmesini sağlar.

 • Web tasarımlarında renk karmaşalarından kaçınılmalıdır. Tüm sitenin web tasarımında birkaç renkten oluşan renk kombinasyonu kullanılmalıdır. Web tasarımlarında çok farklı renk kullanımları internet kullanıcılarını fazlasıyla yorar ve siteden çok kısa sürede ayrılmalarına sebep olur.

 • Web site tasarımlarında en az görsel tasarımlar kadar önemli olan bir konu sitenin kullanılabilir ve gezinti kolaylığının olmasıdır.

 • Web sitelerinde ek yazılım gerektiren sayfalar kullanılmamalıdır. Web siteleri ziyaretçileri tarafından ek yazılımlar genellikle güvenli olarak görülmemekte ayrıca yükleme işleminin belirli bir süre almasından dolayı kullanıcıların web sitelerini ziyaretlerini engelleyen en temel nedenlerin başında gelmektedir.

 • Web site tasarımlarında içerik kolay anlaşılır bir dille oluşturulmalıdır.

 • Anlamı destekleyen web tasarımları ile web siteleri bütünleştirilmelidir.

 • İçeriğin etkileşimli olarak kullanıcıya sunulmasına olanak sağlayan web tasarımları her zaman için web sitelerine artı değer katar.

Özetle BaŞarILI Bir Web TasarImI

 • Kişinin veya kurumun amacına ve tarzına uygun bir web tasarımı yapılmalıdır.

 • Web tasarımları kolay kullanılabilir şekilde tasarlanmalıdır.

 • Ziyaretçileri fazla zaman kaybetmeden istedikleri bilgiye ulaşmalarına sağlayan web tasarımları tercih edilmelidir.

 • Web tasarımları arama motorlarına uyumlu bir şekilde tasarlanmalıdır.
 
ÖNEMLİ BİLGİLER
Web Tasarımı Yaptırmanın Artıları ve Önemi

Firmalar web tasarımı yaptırarak aynı şehirde bulunduğu müşteri ile ayrı kıtada bulunduğu müşteriye yakınlığı eşit seviyeye gelecek, coğrafi uzaklığın bir önemi kalmayacaktır. Web Tasarımı yaptırmak firma için olumlu bir imaj oluşturacaktır. Firmalar web tasarımı yaptırarak yenilik ve gelişmelerini müşterilerine bildirebilecek, kampanyalarını paylaşabileceklerdir. Basılı materyal şeklinde hazırlanan tanıtım araçlarından kurtularak web tasarımı sayesinde tanıtım masraflarında ciddi bir maliyet düşümü yaşayabileceklerdir. 7/24 açık olması sayesinde e-ticaret çözümlemesi olan ve satış yapılan siteler gece gündüz para kazandırmaya devam edecektir. E-Ticaret çözümleri ile satış rakamları yukarılara çekilecektir. Arama motorlarında bulunabilecek ve müşteri kazanabileceklerdir. Google birinci sayfa'da çıkarak sektör rekabetine ortak olmak.

Bir web sitesi tasarımında dikkat edilecek hususlar:

Sayfalara çok yoğun içerik eklenmemeli, çabuk açılan ziyaretçileri fazla bekletmeyen sayfalar tercih edilmeli Sayfa içerisindeki grafikler optimize edilmeli ve uygun formatlar seçilmeli. Gerekirse çok büyük boyutlu grafikler için sıkıştırma yöntemleri uygulanmalı ve ön izleme kareleri oluşturulmalı Alt sayfalara kolay ulaşılmayı sağlayacak iyi bir navigasyon yapısı sağlanmalı.

Bütün Şirketlere Web Sitesi Zorunluluğu Geliyor,

Türk Ticaret Yasasına göre artık her şirketin bir web sitesi olmak zorunda! Yeni Türk Ticaret Yasası 1 milyon civarındaki şirkete web sitesi kurma zorunluluğu getirdi.13.01.2011 tarihinde TBMM Genel Kurulunda kabul edilen ve 01.07.2012 tarihinde yürürlüğe girecek olan Türk Ticaret Kanunu'nun 6102 sayılı yasasına göre, artık her şirketin bir web sitesi oluşturması gerekmektedir. 1535 maddeden oluşan tasarıda, yasanı yürürlüğe girmesinden itibaren 3 ay içerisinde web sitesi oluşturmayan şirketlerin ise 6 aya kadar hapis ve 300 güne kadar adli para cezasına çarptırılması öngörüldü. Buna göre firmaların hukuki yaptırımlara tabi olmamak için isim tescili ve web alanı (hosting) başvurusunda bulunmalar zorunlu hale gelmektedir.

Arama Motoru Optimizasyonunun Faydaları:

Arama motoru optimizasyonu sonucunda arama motorlarında üst sıralarda çıkarsınız Arama motoru optimizasyonu firmanızın cirosunu arttırmanızı sağlar Arama motoru optimizasyonu tanıtımınızı destekler. Arama motoru optimizasyonu reklam masraflarınızı kısar. Arama motoru optimizasyonu firma imajınızı kuvvetlendirir. Arama motoru optimizasyonu potansiyel müşterilere daha rahat ulaşmanızı sağlar.